Poistenie nákladov na zásah HZS

Union poisťovňa

Všetci klienti našej kancelárie majú poistenie nákladov na zásah HZS počas túry s horským vodcom zahrnuté v cene.

Gerlachovský štít 2655 m n.m.

 

Najvyšší vrchol Slovenskej republiky a strednej Európy.

 

História:

Otázka prvého známeno výstupu nie je jednoznačne vyriešená. Častokrát je spomínaný rok 1834 ako prvovýstup novolesnianskym učiteľom Jánom Stillom, avšak on sám túto informáciu často dementoval. 

Spočiatku sa chodievalo na štít z Gerlachovského kotla, juhozápadným hrebeňom Kotlového štítu. Prvý výstup z Velickej doliny, cez Velickú próbu, zorganizoval a usmerňoval himalájsky horolezec Mór Déchy v roku 1874. Bol to šiesty známy výstup na Gerlachovský štít. O rok neskôr štôlski vodcovia Ján Pastrnák a Ján Ruman Driečny ml prví prešli Batizovskou próbou, no až 15. augusta 1877 dostali sa tadiaľ na vrchol s krompašským inžinierom Viktorom Lorencom.

 

Súčasnoť:

V dnešnej dobe sa vystupuje Velickou próbou a Velickým žľabom do Sedielka nad Kotlom vo výške 2425 m.n.m., ďalej traverzom Gerlachovského kotla do Štrbiny pod Kotlovým vo výške 2550 m.n.m. a cez miesta ako Okno, Počúvajov žľab až na vrchol. Zostup vedie cez Batizovský žľab a Batizovskú próbu do Batizovskej doliny.

 

Prevýšenie: 1000 m

 

Náročnosť: II - stredná

 

Trvanie: 8 - 10 hodín

  

Historické informácie použité z knihy Ivan Bohuš - Vysoké Tatry, Rozprávanie o názvoch a prvých výstupoch na tatranské vrcholy.