Poistenie nákladov na zásah HZS

Od 1.mája 2012 všetci klienti získavajú poistenie nákladov na zásah HZS počas túry s horským vodcom.

Pyšný štít 2 623 m n.m.

 

Mohutný, pyšný vrchol, týčiaci sa nad Malou Studenou dolinou a Medenou kotlinou v Lomnickej rázsoche.

 

História:

Severozápadných susedom Pyšného štítu je Malý Pyšný štít, oddelený Pawlikowského štrbinou, skalnou ihlou - Loktibradom a Lastovičou štrbinou. Najbližším juhovýchodným susedom v hrebeni, pokračujúcom k Lomnickému štítu, je Pyšná vežička, oddelená Bachledovou štrbinou. Do Malej Studenej doliny spadá rebrovitou, v prostrednej časti 250 metrov vysokou západnou stenou a krátkym Pyšným hrebeňom, zanikajúcim nad Piatimi spišskými plesami. Z Medenej kotliny vyrastá mohutnou 400 metrovou východnou stenou, obrátenou k Lomnickému štítu a podopretou troma mohutnými piliermi. Severovýchodná časť steny, vysoká asi 350 metrov, sa šikmou základňou opiera o prostriedok žľabu, spadajúceho z Pawlikowského štrbiny.

Ako prvý vystúpil na vrchol Pyšného štítu Edmund Téry dňa 8. augusta 1877 (osem dní po nevydarenom pokuse) s novolesnianskym horským vodcom Martinom Spitzkopfom, čiastočne západnou stenou a severozápadných hrebeňom. Správu o výstupe zanechal vo flaši na vrchole.

 

Súčasnoť:

V dnešnej dobe na vrchol Pyšného štítu vystupujeme viacerými variantmi:

- traverz Pyšných štítov s Lomnický štít (náročná hrebeňová túra),

- Pyšný štít Jordánovou štrbinou s Lomnickým štítom,

- Pyšný štít z Lomnického štítu (začiatok v Lomnickom sedle)

 

Pri prvým dvoch výstupových trasách začíname na Hrebienku a výstup končí v Lomnickom sedle, odkiaľ sa zvezieme lanovkou na Skalnaté pleso a do Tatranskej Lomnice.

 

Prevýšenie: 1400 m

 

Náročnosť: II+ - III - stredná až náročná

 

Trvanie: 10 hodín

  

Historické informácie použité z knihy Ivan Bohuš - Vysoké Tatry, Rozprávanie o názvoch a prvých výstupoch na tatranské vrcholy.