Poistenie nákladov na zásah HZS

Od 1.mája 2012 všetci klienti získavajú poistenie nákladov na zásah HZS počas túry s horským vodcom.

Mengusovský štít 2432 m n.m.

Mengusovské štíty sú z obidvoch strán veľkolepé a pre horolezecov príťažlivé. Mimoriadne pôsobivé sú však z poľskej strany, kde ich zrázy vyčnievajú vyše tisíc metrov ponad Morské oko.


História:

 

Prvovýstup na Veľký Mengusovský štít zaznamenal významnú udalosť v rozvoji tatranského horolezectva. jeho aktérom boli Ludwik Chalubinski s vodcami Wojciechom Rojom a maciejom Sieczkom dňa 28. júna 1877. Na čele podujatia, ktoré vzrušilo horolezcké kruhy onej doby, nestál skúsený horolezec, ale šestnásťročný študent. Ludwik Chalubinski zdedil lásku k Tatrám od svojho otca Tytusa Chalubinského, ktorý patril medzi legendárnych znalcov Tatier a mal v Zakopanom svoj druhý domov.

Končiare Východného a Prostredného Mengusovského štítu ostávali ešte štvrť storočia nedotknuté. Prví na Východnom boli dňa 9. augusta 1903 Antónia a Karel Englischovci s horským vodcom Jánom Franzom st., na končiari Prostredného stáli šesť dní po nich syn ruského emigranta a Poľky, dopravný inžinier Wlodzimierz Boldireff a krakovský priemyselník Stanislaw Porebski.


Súčasnoť:


Vyrazíme z Popradského plesa 1500 m.n.m. až do záveru Mengusovskej doliny v najväčšiemu plesu na slovenskej strane Vysokých Tatier - Veľké Hincovo pleso. Tu sa odpojíme od turistického chodníka a obíjdeme pleso k stenám mengusovských štítov. Naviažeme sa na lano a stúpame strmou, sprvu ľahším chodníčkom a neskôr skalným terénom II. stupňa obtiažnosti až pod hrebeň. Absolvujeme traverz v ležme a po krátkom strmom úseku vylezieme na hrebeň. Odtiaľ to je už kúsok na vrchol Mengusovského štítu.


Vyberte si z viacero výstupových trás:

- Veľký Mengusovský štít,

- Prostredný Mengusovský štít a Veľký Mengusovský štít cez Drogu po glazach,

- Východný Mengusovský štít,

- hrebeň Mengusovských štítov.


Veľký Mengusovský štít

Prevýšenie:  930 m

 

Náročnosť: stredná

 

Trvanie: 8 hodín

 

 

 

 

Historické informácie použité z knihy Ivan Bohuš - Vysoké Tatry, Rozprávanie o názvoch a prvých výstupoch na tatranské vrcholy.